xchat 2.8.6 - en to sv translation catalogue (1084 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
sv: 
    DCC GET <smeknamn>                     - ta emot en erbjuden fil
    DCC SEND [-maxcps=#] <smeknamn> [fil]  - skicka en fil till någon
    DCC PSEND [-maxcps=#] <smeknamn> [fil] - skicka en fil i passivt läge
    DCC LIST                               - visa DCC-lista
    DCC CHAT <smeknamn>                    - erbjud någon DCC-chatt
    DCC PCHAT <smeknamn>                   - erbjud DCC-chatt i passivt läge
    DCC CLOSE <typ> <smeknamn> <fil>         exempel:
             /dcc close send nisse fil.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
sv: 
    Ingen hjälp tillgänglig för det kommandot.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
sv: 
    TRAY -f <tidsgräns> <fil1> [<fil2>] Blinka lådan mellan två ikoner.
    TRAY -f <filnamn>                   Ställ in lådan till en fast ikon.
    TRAY -i <nummer>                    Blinka lådan med en intern ikon.
    TRAY -t <text>                      Ställ in verktygstips för lådan.
    TRAY -b <titel> <text>              Ställ in ballongtext för lådan.

en:   %-20s offline
sv:   %-20s frånkopplad

en:   %-20s online
sv:   %-20s ansluten

en:   Ignore list is empty.
sv:   Ignoreringslistan är tom.

en: !Leave ports at zero for full range.
sv: !Lämna värdet noll vid portar för fullständigt intervall.

en: #channel
sv: #kanal

en: $ Number
sv: $-nummer

en: $tNotify list is empty.
sv: $tNotifieringslistan är tom.

en: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) has joined $2
sv: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) gick in i $2

en: %C19*%O$t%C19Now talking on $2
sv: %C19*%O$t%C19Pratar nu på $2

en: %C21*%O$t%C21$1 has kicked $2 from $3 ($4%O%C21)
sv: %C21*%O$t%C21$1 har sparkat ut $2 från $3 ($4%O%C21)

en: %C21*%O$t%C21Connection failed. Error: $1
sv: %C21*%O$t%C21Anslutningen misslyckades. Fel: $1

en: %C22*%O$t$1 Banlist:%C19 $4%C20 $2%C21 $3
sv: %C22*%O$t$1 Bannlysningslista:%C19 $4%C20 $2%C21 $3

en: %C22*%O$t$1 added to notify list.
sv: %C22*%O$t$1 lades till i notifieringslistan.

en: %C22*%O$t$1 already in use. Retrying with $2...
sv: %C22*%O$t$1 används redan. Försöker igen med $2...

en: %C22*%O$t$1 deleted from notify list.
sv: %C22*%O$t$1 borttagen från notifieringslistan.

en: %C22*%O$t$1 has changed the topic to: $2
sv: %C22*%O$t$1 har bytt ämne till: $2

en: %C22*%O$t$1 is now known as $2
sv: %C22*%O$t$1 är nu känd som $2

en: %C22*%O$t$1 removes ban on $2
sv: %C22*%O$t$1 tar bort bannlysning av $2

en: %C22*%O$t$1 removes channel keyword
sv: %C22*%O$t$1 tar bort kanallösenordet

en: %C22*%O$t$1 removes exempt on $2
sv: %C22*%O$t$1 tar bort undantag på $2

en: %C22*%O$t$1 removes invite on $2
sv: %C22*%O$t$1 tar bort inbjudan på $2

en: %C22*%O$t$1 removes user limit
sv: %C22*%O$t$1 tar bort användargräns

en: %C22*%O$t$1 sets ban on $2
sv: %C22*%O$t$1 ställer in bannlysning på $2

en: %C22*%O$t$1 sets channel keyword to $2
sv: %C22*%O$t$1 ställer in kanallösenordet till $2

en: %C22*%O$t$1 sets channel limit to $2
sv: %C22*%O$t$1 ställer in kanalgränsen till $2

en: %C22*%O$t$1 sets exempt on $2
sv: %C22*%O$t$1 ställer in undantag på $2

en: %C22*%O$t$1 sets invite on $2
sv: %C22*%O$t$1 ställer in inbjudan på $2

en: %C22*%O$t$1 sets mode $2$3 $4
sv: %C22*%O$t$1 ställer in läget $2$3 $4

en: %C22*%O$t$1 sets modes%B %C30[%O$2%B%C30]
sv: %C22*%O$t$1 ställer in lägena%B %C30[%O$2%B%C30]

en: %C22*%O$t$1 users in notify list.
sv: %C22*%O$t$1 användare på notifieringslistan.

en: %C22*%O$t%C22Channel $1 modes: $2
sv: %C22*%O$t%C22Kanal $1 lägen: $2

en: %C22*%O$t%C22Connected.
sv: %C22*%O$t%C22Ansluten.

en: %C22*%O$t%C22Connected. Now logging in...
sv: %C22*%O$t%C22Ansluten. Loggar in nu...

en: %C22*%O$t%C22Connecting to $1 ($2) port $3%O...
sv: %C22*%O$t%C22Ansluter till $1 ($2) port $3%O...

en: %C22*%O$t%C22Looking up $1
sv: %C22*%O$t%C22Slår upp $1

en: %C22*%O$t%C22MOTD Skipped.
sv: %C22*%O$t%C22MOTD hoppades över.

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas offered%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)
sv: %C22*%O$t%C26$1 %Ohar erbjudit%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas requested to resume%C26 $2 %Cfrom%C26 $3%C.
sv: %C22*%O$t%C26$1 %Ohar begärt att återuppta%C26 $2 %Cfrån%C26 $3%C.

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C26$1%O ger halvkanaloperatörsstatus till%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C26$1%O ger kanaloperatörsstatus till%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C26$1%O ger röststatus till%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort halvkanaloperatörsstatusen från%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort kanaloperatörsstatus från%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort röststatus från%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26Users on $1:%C $2
sv: %C22*%O$t%C26Användare på $1:%C $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cis away %C30(%O$2%O%C30)
sv: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cär frånvarande %C30(%O$2%O%C30)

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
sv: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OSlut på WHOIS-lista.

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Oreal user@host%C27 $2%O, real IP%C27 $3
sv: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Overklig användare@värd%C27 $2%O, riktig IP%C27 $3

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2
sv: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O inaktiv%C26 $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2%O, signon:%C26 $3
sv: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O inaktiv%C26 $2%O, påloggning:%C26 $3

en: %C22*%O$tA process is already running
sv: %C22*%O$tEn process kör redan

en: %C22*%O$tAlready offering CHAT to $1
sv: %C22*%O$tErbjuder redan CHAT till $1

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Channel is invite only).
sv: %C22*%O$tKan inte gå in i%C26 %B$1 %O(Kanalen kräver inbjudan).

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Requires keyword).
sv: %C22*%O$tKan inte gå in i%C26 %B$1 %O(Kräver lösenord).

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(User limit reached).
sv: %C22*%O$tKan inte gå in i%C26 %B$1 %O(Användargränsen nådd).

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(You are banned).
sv: %C22*%O$tKan inte gå in i%C26 %B$1 %O(Du är bannlyst).

en: %C22*%O$tChannel $1 created on $2
sv: %C22*%O$tKanalen $1 skapad på $2

en: %C22*%O$tDCC $1 connect attempt to%C26 $2%O failed (err=$3).
sv: %C22*%O$tDCC $1 anslutningsförsök till%C26 $2%O misslyckades (fel=$3).

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Cstalled - aborting.
sv: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Otill%C26 $3 %Cstannade - avbryter.

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Otimed out - aborting.
sv: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Otill%C26 $3 %Ogjorde timeout - avbryter.

en: %C22*%O$tDCC CHAT connection established to %C26$1 %C30[%O$2%C30]
sv: %C22*%O$tDCC CHAT-anslutning etablerad till %C26$1 %C30[%O$2%C30]

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O aborted.
sv: %C22*%O$tDCC CHAT till %C26$1%O avbruten.

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O lost ($4).
sv: %C22*%O$tDCC CHAT till %C26$1%O avbruten ($4).

en: %C22*%O$tDCC RECV connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
sv: %C22*%O$tDCC RECV-anslutning etablerad till%C26 $1 %C30[%O$2%C30]

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O complete %C30[%C26$4%O cps%C30]%O.
sv: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O från%C26 $3%O klar %C30[%C26$4%O cps%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O failed ($4).
sv: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O från%C26 $3%O misslyckades ($4).

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
sv: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O till%C26 $1%O avbruten.

en: %C22*%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
sv: %C22*%O$tDCC RECV: Kan inte öppna $1 för skrivning ($2).

en: %C22*%O$tDCC SEND connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
sv: %C22*%O$tDCC SEND-anslutning etablerad till%C26 $1 %C30[%O$2%C30]

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O to%C26 $2%O complete %C30[%C26$3%O cps%C30]%O.
sv: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O till%C26 $2%O klar %C30[%C26$3%O cps%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O to%C26 $2%O failed. $3
sv: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O till%C26 $2%O misslyckades. $3

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
sv: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $2%O till%C26 $1%O avbruten.

en: %C22*%O$tDisconnected ($1).
sv: %C22*%O$tKopplade från ($1).

en: %C22*%O$tFound your IP: [$1]
sv: %C22*%O$tHittade ditt IP: [$1]

en: %C22*%O$tLooking up IP number for%C26 $1%O...
sv: %C22*%O$tSlår upp IP-numret för%C26 $1%O...

en: %C22*%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
sv: %C22*%O$tSmeknamnet används redan. Använd /NICK för att försöka med ett annat.

en: %C22*%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
sv: %C22*%O$tInget pingsvar under $1 sekunder, kopplar från.

en: %C22*%O$tNo process is currently running
sv: %C22*%O$tIngen sådan process körs för tillfället

en: %C22*%O$tNo such DCC offer.
sv: %C22*%O$tDet finns inget sådant DCC-erbjudande.

en: %C22*%O$tNo such DCC.
sv: %C22*%O$tDet finns ingen sådan DCC.

en: %C22*%O$tNotify: $1 is offline ($3).
sv: %C22*%O$tNotifiering: $1 är frånkopplad ($3).

en: %C22*%O$tNotify: $1 is online ($3).
sv: %C22*%O$tNotifiering: $1 är ansluten ($3).

en: %C22*%O$tOffering DCC CHAT to $1
sv: %C22*%O$tErbjuder DCC CHAT till $1

en: %C22*%O$tOffering%C26 $1%O to%C26 $2
sv: %C22*%O$tErbjuder%C26 $1%O till%C26 $2

en: %C22*%O$tPing reply from $1: $2 second(s)
sv: %C22*%O$tPingsvar från $1: $2 sekund(er)

en: %C22*%O$tReceived '$1%O' from $2
sv: %C22*%O$tMottog "$1%O" från $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2
sv: %C22*%O$tMottog ett CTCP $1 från $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
sv: %C22*%O$tMottog ett CTCP $1 från $2 (till $3)

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
sv: %C22*%O$tMottog ett CTCP Sound $1 från $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
sv: %C22*%O$tMottog ett CTCP Sound $1 från $2 (till $3)

en: %C22*%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
sv: %C22*%O$tMottog ett DCC CHAT-erbjudande från $1

en: %C22*%O$tReceived a malformed DCC request from %C26$1%O.%010%C22*%O$tContents of packet: $2
sv: %C22*%O$tMottog en felaktigt utformad DCC-begäran från %C26$1%O.%010%C22*%O$tPaketets innehåll: $2

en: %C22*%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
sv: %C22*%O$tStoppade föregående anslutningsförsök (pid=$1)

en: %C22*%O$tThe file%C26 $1%C already exists, saving it as%C26 $2%O instead.
sv: %C22*%O$tFilen%C26 $1%C finns redan, sparar den som%C26 $2%O istället.

en: %C22*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
sv: %C22*%O$tOkänd värd. Du kanske har stavat den fel?

en: %C22*%O$tYou are now known as $2
sv: %C22*%O$tDu är nu känd som $2

en: %C22*%O$tYou have been invited to%C26 $1%O by%C26 $2%C (%C26$3%C)
sv: %C22*%O$tDu har bjudits in till%C26 $1%O by%C26 $2%C (%C26$3%C)

en: %C22*%O$tYou have been killed by $1 ($2%O%C22)
sv: %C22*%O$tDu har dödats av $1 ($2%O%C22)

en: %C22*%O$tYou've invited%C26 $1%O to%C26 $2%O (%C26$3%O)
sv: %C22*%O$tDu bjuder in%C26 $1%O till%C26 $2%O (%C26$3%O)

en: %C23*$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O%C23)
sv: %C23*$tDu har sparkats ut från $2 av $3 ($4%O%C23)

en: %C23*$tYou have left channel $3
sv: %C23*$tDu har lämnat kanalen $3

en: %C23*$tYou have left channel $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
sv: %C23*$tDu har lämnat kanalen $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3
sv: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) har lämnat $3

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
sv: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) har lämnat $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)

en: %C23*%O$t%C23$1 has quit (%O%C23%B%B$2%O%C23)
sv: %C23*%O$t%C23$1 har avslutat (%O%C23%B%B$2%O%C23)

en: %C24,18 %B  Notify List
sv: %C24,18 %B  Notifieringslista

en: %C24,18 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
sv: %C24,18 Värdmask                  PRIV NOTI KANA CTCP DCC  INBJ AVIG

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
sv: %C24,18 Typ   Till/Från  Status  Storlek Pos     Fil

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29is: $2
sv: %C29*%O$t%C29Ämnet för $1%C %C29is: $2

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29set by $2%C %C29at $3
sv: %C29*%O$t%C29Ämnet för $1%C %C29satt av $2%C %C29den $3

en: %O%C26$1%O added to ignore list.
sv: %O%C26$1%O lades till i ignoreringslistan.

en: %O%C26$1%O removed from ignore list.
sv: %O%C26$1%O togs bort från ignoreringslistan.

en: %UChannel          Users   Topic
sv: %UKanal          Användare Ämne

en: %d bytes
sv: %d byte

en: %d minutes ago
sv: %d minuter sedan

en: %d nicks selected.
sv: %d smeknamn markerade.

en: %d ops, %d total
sv: %d oppar, %d totalt

en: %s has been added.
sv: %s har lagts till.

en: %s has been removed.
sv: %s har tagits bort.

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
sv: %s erbjuder "%s". Accepterar du?

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
sv: %s=Server %c=Kanal %n=Nätverk.

en: %u minutes ago
sv: %u minuter sedan

en: (Disabled)
sv: (Inaktiverad)

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
sv: * Kan inte öppna loggfiler för skrivande. Kontrollera
      rättigheterna på %s/xchatlogs

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
sv: * Att köra IRC som root är dumt! Du bör skapa ett
      användarkonto och använda det för att logga in.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
sv: **** PÅBÖRJADE LOGGANDE VID %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
sv: **** AVSLUTADE LOGGANDE VID %s

en: *NEW*
sv: *NY*

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
sv: *VARNING*
    Att automatiskt acceptera DCC till din
    hemkatalog kan vara farligt och utnyttjas
    av andra. Någon kan till exempel skicka
    dig en .bash_profile

en: <b>Bold</b>
sv: <b>Fet</b>

en: <none>
sv: <ingen>

en: <u>Underline</u>
sv: <u>Understruken</u>

en: A multiplatform IRC Client
sv: En IRC-klient för flera plattformar

en: A-Z
sv: A-Ö

en: A-Z, Ops first
sv: A-Ö, operatörer först

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
sv: ADDBUTTON <namn> <åtgärd>, lägger till en knapp under användarlistan

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
sv: ALLCHAN <kmdo>, skickar ett kommando till alla kanaler du är inne i

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
sv: ALLCHANL <kmdo>, skickar ett kommando till alla kanaler du är inne i

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
sv: ALLSERV <kmdo>, skickar ett kommando till alla servrar du är ansluten till

en: AWAY [<reason>], sets you away
sv: AWAY [<orsak>], anger att du är frånvarande

en: Abort
sv: Avbryt

en: Aborted
sv: Avbruten

en: About
sv: Om

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept invalid SSL certificate
sv: Acceptera ogiltigt SSL-certifikat

en: Account
sv: Konto

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action Upon Double Click
sv: Åtgärd vid dubbelklick

en: Active
sv: Aktiv

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Address:
sv: Adress:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Albania
sv: Albanien

en: Alerts
sv: Alarm

en: Algeria
sv: Algeriet

en: All Connections
sv: Alla anslutningar

en: All downloads combined:
sv: Alla hämtningar kombinerade:

en: All uploads combined:
sv: Alla sändningar kombinerade:

en: Already marked away: %s
sv: Redan markerad som frånvarande: %s

en: Already marked back.
sv: Redan markerad som tillbaka.

en: Always
sv: Alltid

en: American Samoa
sv: Samoa

en: Announce away messages
sv: Meddela frånvaromeddelanden

en: Announce your away messages to all channels
sv: Meddela dina frånvaromeddelanden till alla kanaler

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
sv: Är du säker på att detta är en SSL-kapabel server och port?

en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Are you sure you want to remove all bans in %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla bannlysningar i %s?

en: Armenia
sv: Armenien

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
sv: Fråga IRC-servern efter din verkliga adress. Använd detta om du har en adress av typen 192.168.*.*!

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Auto Open DCC Windows
sv: Öppna DCC-fönster automatiskt

en: Auto Replace...
sv: Automatisk ersättning...

en: Auto accept file offers:
sv: Acceptera filerbjudanden automatiskt:

en: Auto connect to this network at startup
sv: Anslut automatiskt till detta nätverk vid uppstart

en: Auto reconnect delay:
sv: Fördröjning för automatisk återanslutning:

en: Automatic nick completion (without TAB key)
sv: Automatisk smeknamnskomplettering (utan tabulatortangent)

en: Automatically unmark away
sv: Avmarkera frånvaro automatiskt

en: Away
sv: Borta

en: Away Msg:
sv: Frånvaromedd:

en: Away reason
sv: Frånvaroskäl

en: Away tracking
sv: Frånvarospårning

en: Away user:
sv: Frånvaroanvändare:

en: Away:
sv: Borta:

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: BACK, sets you back (not away)
sv: BACK, ställer in dig som tillbaka (inte frånvarande)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
sv: BAN <mask> [<bannlysningstyp>], bannlyser alla som matchar masken från den aktuella kanalen. Om de redan är på kanalen kommer detta inte att sparka ut dem (kräver kanaloperatörsstatus)

en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Bad arguments for user command.
sv: Felaktiga argument i användarkommando.

en: Ban
sv: Bannlys

en: Ban List
sv: Bannlysningslista

en: Ban List...
sv: Bannlysningslista...

en: Ban time
sv: Bannlysningstid

en: Banmask
sv: Bannlysningsmask

en: Beep on _Message
sv: Pip vid _meddelande

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
sv: Starta minimerad. Nivå 0=Normal 1=Ikonifierad 2=Aktivitetsfält

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bind to:
sv: Bind till:

en: Blink Task _Bar
sv: Blinka _verktygsraden

en: Blink Tray _Icon
sv: Blinka låd_ikonen

en: Blink task bar on:
sv: Blinka verktygsraden vid:

en: Blink tray icon on:
sv: Blinka lådikonen vid:

en: Blue:
sv: Blå:

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Both
sv: Både och

en: Bottom
sv: nederst

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Channel Isles
sv: Brittiska kanalöarna

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiskt territiorium i Indiska Oceanen

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Browse for save folder every time
sv: Bläddra varje gång efter mapp att spara i

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Businesses
sv: Företag

en: Bypass proxy server
sv: Kringgå proxyserver

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
sv: CHANOPT [-quiet] <variabel> [<värde>]

en: CLEAR [ALL|HISTORY], Clears the current text window or command history
sv: CLEAR [ALL|HISTORY], tömmer aktuellt textfönster eller kommandohistorik

en: CLOSE, Closes the current window/tab
sv: CLOSE, stänger det aktuella fönstret/fliken

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
sv: COUNTRY [-s] <kod|jokertecken>, söker efter en landskod, exempelvis se = Sverige

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
sv: CTCP <smeknamn> <meddelande>, skickar CTCP-meddelandet till smeknamn, vanliga meddelanden är VERSION och USERINFO

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
sv: CTCP-svar - specialkoder:
    
    %d  =  data (hela ctcp-kommandot)
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %m  =  datorinformation
    %s  =  smeknamnet som skickade ctcp-kommandot
    %t  =  tid/datum
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 till slutet på raden
    &3  =  ord 3 till slutet på raden

en: CTCP Replies...
sv: CTCP-svar...

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
sv: CYCLE [<kanal>], lämnar aktuell eller angiven kanal och går omedelbart in i den igen

en: C_lear Text
sv: T_öm text

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot access %s
sv: Kan inte komma åt %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
sv: Kan inte komma åt fil: %s
    %s.
    Återupptagning inte möjlig.

en: Cannot assign that address
sv: Kan inte tilldela den adressen

en: Cannot create ~/.xchat2
sv: Kan inte skapa ~/.xchat2

en: Cannot find 'notify-send' to open balloon alerts.
    Please install libnotify.
sv: Kan inte hitta "notify-send" för att öppna ballongdialoger.
    Installera libnotify.

en: Cannot read sound file:
    %s
sv: Kan inte läsa ljudfilen:
    %s

en: Cannot read that file.
sv: Kan inte läsa den filen.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
sv: Kan inte slå upp värdnamnet %s
    Kontrollera dina IP-inställningar!

en: Cannot resume the same file from two people.
sv: Kan inte återuppta samma fil från två personer.

en: Cannot write to that file.
sv: Kan inte skriva till den filen.

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Categories
sv: Kategorier

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Channel
sv: Kanal

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
sv: Kanalmedlemskap/"är en IRC-operatör"

en: Channel Message
sv: Kanalmeddelande

en: Channel Name
sv: Kanalnamn

en: Channel Tab...
sv: Kanalflik...

en: Channel Window...
sv: Kanalfönster...

en: Channel name
sv: Kanalnamn

en: Channel name too short, try again.
sv: Kanalnamn för kort, försök igen.

en: Channel switcher
sv: Kanalväxlare

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Channels to join, separated by commas, but not spaces!
sv: Kanaler att gå in i, åtskilda med kommatecken men inte med blanksteg!

en: Character Chart
sv: Teckenkarta

en: Character Chart...
sv: Teckentabell...

en: Character set:
sv: Teckentabell:

en: Chat
sv: Chatta

en: Chat window
sv: Chattfönster

en: Chatting
sv: Chattande

en: Check for updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Claim you are at this address when offering files.
sv: Utge dig för att vara på denna adress när du erbjuder filer.

en: Clear
sv: Töm

en: Clear list
sv: Töm lista

en: Clear rawlog
sv: Töm rålogg

en: Cocos Islands
sv: Kokosöarna

en: Colored nick names
sv: Färgade smeknamn

en: Colors
sv: Färger

en: Colors 0-7
sv: Färgerna 0-7

en: Colors 8-15
sv: Färgerna 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
sv: Kommaseparerad lista över nätverken tillåts.

en: Command
sv: Kommando

en: Commands Available:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect command:
sv: Anslutningskommando:

en: Connect to selected server only
sv: Anslut endast till markerad server

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connection refused
sv: Uppkoppling nekas

en: Connection reset by peer
sv: Anslutningen nollställdes av motparten

en: Connection timed out
sv: Anslutningen gjorde time-out

en: Connection to %s complete.
sv: Anslutning till %s klar.

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Selected Link
sv: Kopiera markerad länk

en: Copy _Topic Text
sv: Kopiera _ämnestext

en: Copy selected URL
sv: Kopiera markerad URL

en: Cote d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Couldn't connect to session bus
sv: Kunde inte ansluta till sessionsbuss

en: Couldn't connect to session bus: %s
sv: Kunde inte ansluta till sessionsbuss: %s

en: Country:
sv: Land:

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Crop
sv: Kapa

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cycle Channel
sv: Rotera kanal

en: Cycling to next server in %s...
sv: Byter till nästa server i %s...

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: DCC Get Only
sv: Endast DCC Get

en: DCC IP address:
sv: DCC-IP-adress:

en: DCC String
sv: DCC-sträng

en: DCC Type
sv: DCC-typ

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: DEHOP <smeknamn>, tar bort halvkanaloperatörsstatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
sv: DELBUTTON <namn>, tar bort en knapp under användarlistan

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: DEOP <smeknamn>, tar bort kanaloperatörsstatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: DEVOICE <smeknamn>, tar bort röststatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: DISCON, Disconnects from server
sv: DISCON, kopplar från servern

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
sv: DNS <smeknamn|värd|ip>, söker en användares IP-nummer

en: Date
sv: Datum

en: DeOp
sv: Ta bort op

en: Default Messages
sv: Standardmeddelanden

en: Delete
sv: Ta bort

en: Democratic Republic of Congo
sv: Demokratiska republiken Kongo

en: Denmark
sv: Danmark

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination filename
sv: Målfilnamn

en: Details
sv: Detaljer

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
sv: Dialogknappar - specialkoder:
    
    %a  =  alla markerade smeknamn
    %c  =  aktuell kanal
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %h  =  markerade smeknamnets värdnamn
    %m  =  datorinformation
    %n  =  ditt smeknamn
    %s  =  markerade smeknamnet
    %t  =  tid/datum

en: Dialog Buttons...
sv: Dialogknappar...

en: Dialog with
sv: Dialog med

en: Direct Chat...
sv: Direktchatt...

en: Display MODEs in raw form
sv: Visa MODE-kommandon i rå form

en: Display scrollback from previous session
sv: Visa historik från tidigare session

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
sv: Visar %d/%d användare i %d/%d kanaler.

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Don't ask next time.
sv: Fråga inte nästa gång.

en: Don't auto connect to servers
sv: Anslut inte automatiskt till servrar

en: Don't auto load any plugins
sv: Läs inte automatiskt in några insticksmoduler

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
sv: Gå inte igenom alla servrar när anslutningen avbryts.

en: Done
sv: Klar

en: Download files to:
sv: Spara hämtade filer i:

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: ECHO <text>, Prints text locally
sv: ECHO <text>, skriver ut text lokalt

en: EDIT ME
sv: REDIGERA MIG

en: ETA
sv: Beräknad tid

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
sv: EXEC [-o] <kommando>, kör kommandot. Om flaggan -o används skickas utdata till den aktuella kanalen, annars skrivs den ut i det aktuella textfältet

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
sv: EXECCONT, skickar SIGCONT til processen

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
sv: EXECKILL [-9], dödar en körande exekvering i den aktuella sessionen. Om -9 anges kommer processen att SIGKILL:as

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
sv: EXECSTOP, skickar SIGSTOP till processen

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
sv: EXECWRITE, skickar data till processens standard in

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Edit Events
sv: Redigera händelser

en: Edit This Menu...
sv: Redigera denna meny...

en: Educational Institution
sv: Utbildningsväsende

en: Egypt
sv: Egypten

en: Enable logging of conversations to disk
sv: Aktivera loggning av konversationer till disk

en: Enable system tray icon
sv: Aktivera ikon för systemlåda

en: Enable time stamps
sv: Aktivera tidsstämplar

en: Enter Channel to Join:
sv: Ange kanal att gå in i:

en: Enter mask to ignore:
sv: Ange mask att ignorera:

en: Enter new nickname:
sv: Ange nytt smeknamn:

en: Enter nickname to add:
sv: Ange smeknamn att lägga till:

en: Enter reason to kick %s:
sv: Ange orsak för att sparka ut %s:

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Error
sv: Fel

en: Error opening keys config file
sv: Fel vid öppnande av tangentkonfigurationsfil

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
sv: Fel vid tolkning av händelsen %s.
    Läser in standardvärde.

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: European Union
sv: Europeiska gemenskapen

en: Event
sv: Händelse

en: Execute command:
sv: Startkommando:

en: Expecting Data line (beginning Dx{:|!}) but got:
    %s
    
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
sv: Förväntade datarad (början Dx{:|!}) men fick:
    %s
    
    Inläsningen avbröts, fixa %s/keybindings

en: External sound playing _program:
sv: Externt _program för ljuduppspelning:

en: Extra command to execute after connecting. If you need more than one, set this to LOAD -e <filename>, where <filename> is a text-file full of commands to execute.
sv: Extra kommandon att köra efter anslutning. Om du behöver fler än en, ställ in denna till LOAD -e <filnamn>, där <filnamn> är en textfil som är full med kommandon att köra.

en: Extra words to highlight:
sv: Extra ord att färgmarkera:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
sv: FLUSHQ, tömmer den aktuella serverns sändkö

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to acquire %s: %s
sv: Misslyckades med att ta över %s: %s

en: Failed to complete Command
sv: Misslyckades med att färdigställa kommando

en: Failed to complete NameHasOwner
sv: Misslyckades med att färdigställa NameHasOwner

en: Failed to open font:
    
    %s
sv: Misslyckades med att öppna typsnitt:
    
    %s

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: File
sv: Fil

en: File Transfers...
sv: Filöverföringar...

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
sv: Filen i hämtningskatalogen är större än den fil som erbjudits. Återupptagning är inte möjlig.

en: File transfers
sv: Filöverföringar

en: File:
sv: Fil:

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files and Directories
sv: Filer och kataloger

en: Find:
sv: Sök:

en: First DCC send port:
sv: Första DCC-sändningsport:

en: Focus new tabs:
sv: Fokusera nya flikar:

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Former USSR
sv: Före detta USSR

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska Sydterritorierna

en: Friends List...
sv: Vännerlista...

en: From
sv: Från

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
sv: GATE <värd> [<port>], tunnlar genom en värd, standardvärde på port är 23

en: General
sv: Allmänt

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Get my address from the IRC server
sv: Hämta min adress från IRC-servern

en: Give Ops
sv: Ge kanaloperatörsstatus

en: Give Voice
sv: Ge röststatus

en: Give each person on IRC a different color
sv: Ge varje person på IRC en olik färg

en: Government
sv: Regering

en: Graph
sv: Diagram

en: Great Britain
sv: Storbritannien

en: Greece
sv: Grekland

en: Green:
sv: Grön:

en: Greenland
sv: Grönland

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
sv: HOP <smeknamn>, ger halvkanaloperatörsstatus till smeknamn (kräver kanaloperatörsstatus)

en: Heard and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden
sv: Dold

en: Hide Version
sv: Dölj version

en: Hide channel join/part messages by default
sv: Dölj meddelanden om ingång/lämnande som standard

en: Hide join and part messages
sv: Dölj meddelanden om ingång/lämnande

en: Highlight:
sv: Färgmarkera:

en: Highlighted Message
sv: Färgmarkerat meddelande

en: Highlighted Messages
sv: Färgmarkerade meddelanden

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
sv: Färgmarkerade meddelanden är sådana där ditt smeknamn nämns i, men även:

en: Host
sv: Värd

en: Host unknown
sv: Värden okänd

en: Hostmask
sv: Värdmask

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Hungary
sv: Ungern

en: I need /bin/sh to run!
sv: Jag behöver /bin/sh för att kunna köra!

en: I'm busy
sv: Jag är upptagen

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
sv: ID <lösenord>, identifiera dig själv mot nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
sv: IGNORE <mask> <typer..> <alternativ..>
        mask - värdmask att ignorera, exempelvis: *!*@*.aol.com
        typer - datatyper att ignorera, en eller alla av:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        alternativ - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
sv: INVITE <smeknamn> [<kanal>], bjuder in någon till en kanal, standardalternativet är den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: IP address
sv: IP-adress

en: IRC Server Only
sv: Endast IRC-server

en: Iceland
sv: Island

en: Identified text
sv: Identifierad text

en: Idle time
sv: Inaktivitetstid

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
sv: Om du vet namnet på kanalen du vill gå in i, ange den här.

en: If your nickname requires a password, enter it here. Not all IRC networks support this.
sv: Om ditt smeknamn kräver ett lösenord, ange det här. Inte alla IRC-nätverk har stöd för detta.

en: Ignore List...
sv: Ignoreringslista...

en: Ignore Stats:
sv: Ignoreringsstatistik:

en: Ignore on %C26$1%O changed.
sv: Ignorering på %C26$1%O ändrades.

en: In the Server-List window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
sv: I serverlistfönstret, ingen kanal (chattrum) har angetts för att gå in i automatiskt för detta nätverk.

en: Indent nick names
sv: Dra in smeknamn

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Informational
sv: Informativ

en: Input Box Codes
sv: Inmatningskoder

en: Input box
sv: Inmatningsfält

en: Insert Attribute or Color Code
sv: Infoga attribut eller färgkod

en: Insert a red line after the last read text.
sv: Infoga en röd rad efter den senaste lästa texten.

en: Insert timestamps in logs
sv: Infoga tidsstämplar i loggar

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface Colors
sv: Gränssnittsfärger

en: International
sv: Internationellt

en: Internic Commercial
sv: Internic, kommersiellt

en: Internic Network
sv: Internic, nätverk

en: Internic Non-Profit Organization
sv: Internic, ideell organisation

en: Interpret %C, %B as Color, Bold etc
sv: Tolka %C, %B som färg, fet, osv

en: Interpret %nnn as an ASCII value
sv: Tolka %nnn som ett ASCII-värde

en: Invite
sv: Inbjudning

en: Invite Only
sv: Kräver inbjudan

en: Invite:
sv: Inbjudan:

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: JOIN <channel>, joins the channel
sv: JOIN <kanal>, går in i kanalen

en: Join Channel
sv: Gå in i kanalen

en: Join Channel...
sv: Gå in i kanal...

en: Join a Channel...
sv: Gå in i en kanal...

en: Jordan
sv: Jordanien

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sv: KICK <smeknamn>, sparkar ut smeknamn från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sv: KICKBAN <smeknamn>, bannlyser och sparkar sedan ut smeknamn från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Key
sv: Tangent

en: Key (Password)
sv: Nyckel (Lösenord)

en: Key bindings config file is corrupt, load aborted
    Please fix %s/keybindings.conf
sv: Konfigurationsfilen för tangentbindningar är trasig, inläsningen avbröts
    Fixa %s/keybindings.conf

en: Keyboard Shortcuts...
sv: Tangentbordsgenvägar...

en: Keyword
sv: Lösenord

en: Kick
sv: Sparka ut

en: Kick/Ban
sv: Sparka ut/Bannlys

en: KickBan
sv: Sparka ut och bannlys

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: LAGCHECK, forces a new lag check
sv: LAGCHECK, tvingar fram en ny eftersläpningskontroll

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
sv: LASTLOG <sträng>, söker efter en sträng i bufferten

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
sv: LOAD [-e] <fil>, läser in en insticksmodul eller ett skript

en: Last DCC send port:
sv: Sista DCC-sändningsport:

en: Last Msg:
sv: Senaste medd:

en: Last Seen
sv: Sågs senast

en: Last-spoke order
sv: Senast sagda order

en: Latvia
sv: Lettland

en: Leave Channel
sv: Lämna kanal

en: Leave channel:
sv: Lämna kanal:

en: Leaving
sv: Lämnar

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Left (Lower)
sv: Vänster (nedre)

en: Left (Upper)
sv: Vänster (övre)

en: Left message
sv: Vänstermeddelande

en: Libya
sv: Libyen

en: List of Channels...
sv: Kanallista...

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Load From...
sv: Läs in från...

en: Loaded log from
sv: Läste in logg från

en: Local colors:
sv: Lokala färger:

en: Log filename:
sv: Loggfilsnamn:

en: Log timestamp format:
sv: Format för tidsstämpling av loggar:

en: Logging
sv: Loggning

en: Look in:
sv: Leta i:

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
sv: MDEHOP, tar bort halvkanaloperatörsstatus från alla halvkanaloperatörer i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
sv: MDEOP, tar bort kanaloperatörsstatus från alla kanaloperatörer i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
sv: ME <händelse>, skickar händelsen till den aktuella kanalen (händelserna skrivs i tredje person, som exempelvis /me hoppar)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sv: MKICK, sparkar ut alla utom dig själv från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
sv: MOP, ger kanaloperatörsstatus till alla användare i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
sv: MSG <smeknamn> <meddelande>, skickar ett privat meddelande

en: M_ode Buttons
sv: _Lägesknappar

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Make a beep sound on:
sv: Spela upp en ljudsignal vid:

en: Make nick names right-justified
sv: Högerjustera smeknamn

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Mark identified users with:
sv: Markera identifierade användare med:

en: Mark not-identified users with:
sv: Markera ej identifierade användare med:

en: Marked Away
sv: Märk som frånvarande

en: Marker line:
sv: Markeringsrad:

en: Marking Text
sv: Markeringstext

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Maximum File Transfer Speeds (bytes per second)
sv: Maximal hastighet för filöverföringar (byte per sekund)

en: Maximum speed for all files
sv: Max. hastighet för alla filer

en: Maximum speed for one transfer
sv: Max. hastighet för en överföring

en: Message
sv: Meddelande

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Military
sv: Militärt

en: Mod
sv: Modifierare

en: Mode char
sv: Lägestecken

en: Moderated
sv: Modererad

en: Modes string
sv: Lägessträng

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Move Dn
sv: Flytta ned

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move completed files to:
sv: Flytta färdighämtade filer till:

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Myanmar (Burma)

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
sv: NAMES, listar smeknamnen på den aktuella kanalen

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
sv: NCTCP <smeknamn> <meddelande>, skickar en CTCP-notis

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
sv: NEWSERVER [-noconnect] <värdnamn> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
sv: NICK <smeknamn>, ställer in ditt smeknamn

en: NO
sv: NEJ

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
sv: NOTICE <smeknamn/kanal> <meddelande>, skickar en notis. Notiser är en typ av meddelanden som bör reageras på automatiskt

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
sv: NOTIFY [-n nätverk1[,nätverk2,...]] [<smeknamn>], visar din notifieringslista eller lägger till någon till den

en: Name
sv: Namn

en: Nato Fiel
sv: Nato

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Li_st...
sv: Nätverksli_sta...

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: Network send queue: %d bytes
sv: Sändkö för nätverket: %d byte

en: Network setup
sv: Nätverksinställningar

en: Networks
sv: Nätverk

en: Never
sv: Aldrig

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Filename
sv: Nytt filnamn

en: New Network
sv: Nytt nätverk

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: New data:
sv: Nya data:

en: New message:
sv: Nytt meddelande:

en: New nickname
sv: Nytt smeknamn

en: Nick
sv: Smeknamn

en: Nick Completion
sv: Smeknamnskomplettering

en: Nick being tried
sv: Smeknamnet provas

en: Nick completion sorted:
sv: Sortering för smeknamnskomplettering:

en: Nick completion suffix:
sv: Suffix för smeknamnskomplettering:

en: Nick names not to highlight:
sv: Smeknamn att inte färgmarkera:

en: Nick names to always highlight:
sv: Smeknamn att alltid färgmarkera:

en: Nick of person who changed the topic
sv: Smeknamnet på personen som ändrade ämnet

en: Nick of person who have been invited
sv: Smeknamnet på personen som bjudits in

en: Nick of person who invited you
sv: Smeknamnet på personen som bjöd in dig

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Nickname in use
sv: Smeknamnet används redan

en: Nickserv password:
sv: Nickserv-lösenord:

en: Niger
sv: Nigeria

en: No
sv: Nej

en: No active DCCs
sv: Inga aktiva DCC:er

en: No channel joined. Try /join #<channel>
sv: Gick inte in i någon kanal. Prova /join #<kanal>

en: No outside messages
sv: Inga meddelanden från utomstående

en: No route to host
sv: Ingen väg till värden

en: No such command.
sv: Det finns inget sådant kommando.

en: No such plugin found.
sv: Ingen sådan insticksmodul hittades.

en: No topic is set
sv: Inget ämne är satt

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
sv: Ingen "xchat_plugin_init"-symbol; är detta verkligen en xchat-insticksmodul?

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianeröarna

en: Norway
sv: Norge

en: Not connected.
sv: Inte ansluten.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
sv: Inte ansluten. Prova /server <värd> [<port>]

en: Notice
sv: Notis

en: Notice:
sv: Notis:

en: Notify on these networks:
sv: Notifiera på dessa nätverk:

en: Number of notify items
sv: Antal notifieringsobjekt

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
sv: OP <smeknamn>, ger kanaloperatörsstatus till smeknamn (kräver kanaloperatörsstatus)

en: O_pen the Channel-List window.
sv: Ö_ppna kanallistfönstret.

en: O_perator Actions
sv: O_peratörsåtgärder

en: Off
sv: Av

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Old Filename
sv: Gammalt filnamn

en: Old School ARPAnet
sv: Gammaldags ARPAnet

en: Old nickname
sv: Gammalt smeknamn

en: On channels smaller than:
sv: På kanaler mindre än:

en: One download:
sv: En hämtning:

en: One upload:
sv: En sändning:

en: Online
sv: Ansluten

en: Only requested tabs
sv: Endast begärda flikar

en: Only useful for computers with multiple addresses.
sv: Endast användbart för datorer med flera adresser.

en: Op
sv: Ge op

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
sv: Öppna DCC-, ignorerings-, notifieringsfönster osv. i flikar eller fönster?

en: Open Data Folder
sv: Öppna datamapp

en: Open Dialog
sv: Öppna dialog

en: Open Folder...
sv: Öppna mapp...

en: Open Link in Browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Open URL or execute command in an existing XChat
sv: Öppna url eller kör kommando i en befintlig XChat

en: Open a new tab when you receive a private message
sv: Öppna en ny flik när du tar emot ett privat meddelande

en: Open an extra tab for server messages
sv: Öppna en extra flik för servermeddelanden

en: Open an extra tab for server notices
sv: Öppna en extra flik för servernotiser

en: Open an irc://server:port/channel URL
sv: Öppna en irc://server:port/kanal URL

en: Open channels in:
sv: Öppna kanaler i:

en: Open dialogs in:
sv: Öppna dialogfönster i:

en: Open utilities in:
sv: Öppna verktyg i:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
sv: PART [<kanal>] [<orsak>], lämnar kanalen, standardalternativet är den aktuella kanalen

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
sv: PING <smeknamn | kanal>, CTCP-pingar smeknamn eller kanal

en: Palestinian Territory
sv: Palestinska territoriet

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Part Channel
sv: Lämna kanal

en: Password for the server, if in doubt, leave blank.
sv: Lösenord för servern, lämna blank om du är osäker.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Pathname
sv: Sökväg

en: Pattern Match (Wildcards)
sv: Mönstermatchning (jokertecken)

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Ping Server
sv: Pinga server

en: Plugin defined commands:
sv: Användardefinierade insticksmoduler:

en: Plugins and Scripts...
sv: Insticksmoduler och skript...

en: Poland
sv: Polen

en: Print Texts File
sv: Skriv ut textfil

en: Private
sv: Privat

en: Private Message
sv: Privat meddelande

en: Private:
sv: Privat:

en: Proxy Authentication
sv: Proxyautentisering

en: Proxy Server
sv: Proxyserver

en: Proxy traversal failed.
sv: Proxytraversering misslyckades.

en: Push input line into history but doesn't send to server
sv: Spara indataraden i historiken men skicka inte den till servern

en: QUERY [-nofocus] <nick>, opens up a new privmsg window to someone
sv: QUERY [-nofocus] <smeknamn>, öppnar ett nytt fönster för privata meddelanden till någon

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
sv: QUIT [<orsak>], kopplar från den aktuella servern

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
sv: QUOTE <text>, skickar texten i rå form till servern

en: Quit XChat?
sv: Avsluta XChat?

en: Quit:
sv: Avsluta:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sv: RECONNECT [-ssl] [<värd>] [<port>] [<lösenord>], kan anropas bara som /RECONNECT för att återansluta till den aktuella servern eller med /RECONNECT ALL för att återansluta till alla de öppna servrarna

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sv: RECONNECT [<värd>] [<port>] [<lösenord>] [<ssl>] [<acceptera_ogiltigt_cert>], kan anropas bara som /RECONNECT för att återansluta till den aktuella servern eller med /RECONNECT ALL för att återansluta till alla de öppna servrarna

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
sv: RECV <text>, skicka rå data till xchat på samma sätt som det tas emot från irc-servern

en: Raw Log...
sv: Rålogg...

en: Rea_l name:
sv: Verkligt _namn:

en: Real IP
sv: Verklig IP

en: Real Name:
sv: Verkligt namn:

en: Real user@host
sv: Verklig användare@värd

en: Really remove network "%s" and all its servers?
sv: Vill du verkligen ta bort nätverket "%s" och alla dess servrar?

en: Reason
sv: Orsak

en: Receive window
sv: Mottagningsfönster

en: Receiver
sv: Mottagare

en: Recv
sv: Mottaget

en: Red:
sv: Röd:

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Remote host closed socket
sv: Fjärrvärden stängde uttaget (socket)

en: Remove
sv: Ta bort

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Reset Marker Line
sv: Återställ markörsrad

en: Resume
sv: Återuppta

en: Retrieve channel list...
sv: Hämta kanallista...

en: Retrieving the Channel-List may take a minute or two.
sv: Hämta kanallistan kan ta en minut eller två.

en: Reunion
sv: Réunion

en: Reverse DNS
sv: Omvänd DNS

en: Right (Lower)
sv: Höger (nedre)

en: Right (Upper)
sv: Höger (övre)

en: Right message
sv: Högermeddelande

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryska Federationen

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
sv: Sydgeorgien och Södra Sandwichöarna

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
sv: SAY <text>, skickar texten till objektet i det aktuella fönstret

en: SEND <nick> [<file>]
sv: SEND <smeknamn> [<fil>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sv: SERVCHAN <värd> <port> <kanal>, ansluter och går in i en kanal

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sv: SERVCHAN [-ssl] <värd> <port> <kanal>, ansluter och går in i en kanal

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
sv: SERVER <värd> [<port>] [<lösenord>], ansluter till en server, standardporten är 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
sv: SERVER [-ssl] <värd> [<port>] [<lösenord>], ansluter till en server, standardporten är 6667 för normala anslutningar, och 994 för ssl-anslutningar

en: S_ettings
sv: _Inställningar

en: Saint Lucia
sv: Sankt Lucia

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Principe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Save
sv: Spara

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save Text...
sv: Spara text...

en: Save _List...
sv: Spara _lista...

en: Save list to a file
sv: Spara lista till en fil

en: Save nick name in filenames
sv: Spara smeknamn i filnamn

en: Scrollback lines:
sv: Rulla tillbaka rader:

en: Search Text...
sv: Sök text...

en: Search _backwards
sv: Sök _bakåt

en: Search buffer is empty.
sv: Sökbufferten är tom.

en: Search hit end, not found.
sv: Sökning nådde slutet, hittades inte.

en: Search type:
sv: Söktyp:

en: Second choice:
sv: Andra valet:

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Secret
sv: Hemlig

en: See strftime manpage for details.
sv: Se manualsidan för strftime för detaljer.

en: Select Download Folder
sv: Välj mapp för hämtade filer

en: Select a Plugin or Script to load
sv: Välj en insticksmodul eller ett skript att läsa in

en: Select a sound file
sv: Välj en ljudfil

en: Select an Image File
sv: Välj en bildfil

en: Select an output filename
sv: Välj ett namn på utfilen

en: Select color
sv: Välj färg

en: Select font
sv: Välj typsnitt

en: Send
sv: Skicka

en: Send file to %s
sv: Skicka filen till %s

en: Send window
sv: Sändningsfönster

en: Sendfile
sv: Skickafil

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list
sv: Skickar en /WHOIS när en användare som är i din notifieringslista ansluter

en: Sent
sv: Skickat

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
sv: Separera flera ord med kommatecken.
    Jokertecken accepteras.

en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Server Links
sv: Serverlänkar

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Server Tab...
sv: Serverflik...

en: Server Window...
sv: Serverfönster...

en: Server password:
sv: Serverlösenord:

en: Servers for %s
sv: Servrar för %s

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Shift
sv: Skift

en: Shorten tab labels to:
sv: Korta ner fliketiketter till:

en: Show away once
sv: Visa frånvaro endast en gång

en: Show channel switcher at:
sv: Visa kanalväxlare:

en: Show hostnames in user list
sv: Visa värdnamn i användarlista

en: Show identical away messages only once
sv: Visa identiska frånvaromeddelanden endast en gång

en: Show marker line
sv: Visa markörrad

en: Show only:
sv: Visa endast:

en: Show plugin auto-load directory
sv: Visa katalog för automatisk inläsning av insticksmoduler

en: Show tray balloons on:
sv: Visa lådballonger vid:

en: Show user config directory
sv: Visa katalog för användarkonfiguration

en: Show user list at:
sv: Visa användarlista:

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: Show/Hide userlist
sv: Visa/Dölj användarlista

en: Signon time
sv: Påloggningstid

en: Simple Search
sv: Enkel sökning

en: Size
sv: Storlek

en: Skip network list on startup
sv: Hoppa över nätverkslista vid uppstart

en: Slovak Republic
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Smaller text
sv: Mindre text

en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

en: Some file transfers are still active.
sv: En del filöverföringar är fortfarande aktiva.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
sv: En del inställningar ändrades som kräver en omstart för att börja gälla.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort tabs in alphabetical order
sv: Sortera flikar i alfabetisk ordning

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use SHIFT-UP and SHIFT-DOWN keys to move a row.
sv: Sorterar nätverkslistan i alfabetisk ordning. Använd tangenterna SKIFT-UP och SKIFT-DOWN för att flytta en rad.

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound file
sv: Ljudfil

en: Sound file:
sv: Ljudfil:

en: Sound files _directory:
sv: Katalog för _ljudfiler:

en: Sound playing method:
sv: Metod för ljuduppspelning:

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Spain
sv: Spanien

en: Spell checking
sv: Stavningskontroll

en: St. Kitts and Nevis
sv: St. Kitts och Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
sv: St. Pierre och Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
sv: St. Vincent och Grenadinerna

en: Start Time
sv: Starttid

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayenöarna

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switcher type:
sv: Växlartyp:

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
sv: TOPIC [<ämne>], ställer in ämnet om något anges, annars visar det aktuellt ämne

en: T_ree
sv: T_räd

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tabs or Windows
sv: Flikar eller fönster

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Take Ops
sv: Ta kanaloperatörsstatus

en: Take Voice
sv: Ta röststatus

en: Test All
sv: Testa allt

en: Text Box Appearance
sv: Utseende för textruta

en: Text Colors
sv: Textfärger

en: Text Events...
sv: Texthändelser...

en: Text box
sv: Textfält

en: That file is not resumable.
sv: Den filen kan inte återupptas.

en: That mask already exists.
sv: Den masken finns redan.

en: That plugin is refusing to unload.
sv: Den insticksmodulen vägrar att glömmas.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position
sv: Kommandot Byt sida växlar mellan sidor i flikhäftet. Ställ in Data 1 till den sida som du vill växla till. Om Data 2 är inställt till någonting kommer växlingen att vara relativ till nuvarande position

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
sv: Kommandot Infoga i buffert kommer att infoga innehållet i Data 1 i fältet där tangentkombinationen trycktes vid nuvarande markörposition

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
sv: Kommandot Senaste kommando gör att fältet innehåller det senast angivna kommandot - samma som att trycka uppåtpil i skalet

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
sv: Kommandot Nästa kommando gör att fältet innehåller nästa kommando som angavs - samma som att trycka nedåtpil i skalet

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it has been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate seperate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
sv: Åtgärden Kör kommando kör datat i Data 1 som om det hade skrivits i textfältet där du tryckte tangentkombinationen. Därför kan det innehålla text (som kommer att skickas till kanalen/personen), kommandon eller användarkommandon. När det körs behandlas \n-tecken i Data 1 som avgränsare mellan kommandon så att det är möjligt att köra mer än ett kommando. Om du vill ha ett \ i den verkliga texten anger du \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Up, Down, +1 or -1.
sv: Kommandot Rulla sida rullar textwidgeten upp eller ner en sida eller en rad. Om Data 1 är satt till Up, Down, +1 eller -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
sv: Kommandot Ställ in buffert ställer in fältet där tangentkombinationen trycktes till innehållet i Data 1

en: The CTCP event
sv: CTCP-händelsen

en: The Channel it's going to
sv: Kanalen som det går till

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
sv: Menyraden är nu dold. Du kan visa den igen genom att trycka F9 eller högerklicka på en tom del av huvudtextrutan.

en: The Packet
sv: Paketet

en: The action
sv: Åtgärden

en: The ban mask
sv: Bannlysningsmasken

en: The channel
sv: Kanalen

en: The channel being joined
sv: Kanalen som gås in i

en: The channel it's being set on
sv: Kanalen som det ställs in på

en: The creator
sv: Skaparen

en: The exempt mask
sv: Undantagsmasken

en: The host of the person
sv: Personens värddator

en: The invite mask
sv: Inbjudningsmasken

en: The key
sv: Lösenordet

en: The limit
sv: Gränsen

en: The message
sv: Meddelandet

en: The mode letter
sv: Lägesbokstaven

en: The mode's sign (+/-)
sv: Lägestecknet (+/-)

en: The nick of the joining person
sv: Smeknamnet på personen som går in

en: The nick of the person
sv: Smeknamnet på personen

en: The nick of the person leaving
sv: Smeknamnet på den person som lämnar

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
sv: Seknamnet på personen som fråntog halvoperatörsstatus

en: The nick of the person of did the deop'ing
sv: Smeknamnet på personen som tog bort operatörsstatus

en: The nick of the person of did the devoice'ing
sv: Smeknamnet på personen som fråntog röststatus

en: The nick of the person of did the unban'ing
sv: Smeknamnet på personen som tog bort bannlysningen

en: The nick of the person removed the exempt
sv: Smeknamnet på personen som tog bort undantaget

en: The nick of the person removed the invite
sv: Smeknamnet på personen som tog bort inbjudan

en: The nick of the person setting the mode
sv: Smeknamnet på personen som satte läget

en: The nick of the person who did the banning
sv: Smeknamnet på personen som gjorde bannlysningen

en: The nick of the person who did the exempt
sv: Smeknamnet på personen som gjorde undantaget

en: The nick of the person who did the halfop'ing
sv: Smeknamnet på personen som gav halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who did the invite
sv: Smeknamnet på personen som gjorde inbjudan

en: The nick of the person who did the op'ing
sv: Smeknamnet på personen som gav operatörsstatus

en: The nick of the person who did the voice'ing
sv: Smeknamnet på personen som gav röststatus

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who has been deop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits operatörsstatus

en: The nick of the person who has been devoice'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits röststatus

en: The nick of the person who has been halfop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who has been op'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits operatörsstatus

en: The nick of the person who has been voice'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits röststatus

en: The nick of the person who set the key
sv: Smeknamnet på personen som satte lösenordet

en: The nick of the person who set the limit
sv: Smeknamnet på personen som satte gränsen

en: The nick who removed the key
sv: Smeknamnet som tog bort lösenordet

en: The nick who removed the limit
sv: Smeknamnet som tog bort gränsen

en: The nickname of the kicker
sv: Smeknamnet på den som sparkar ut

en: The person being kicked
sv: Personen som blir utsparkad

en: The reason
sv: Orsaken

en: The sound
sv: Ljudet

en: The text
sv: Texten

en: The time
sv: Tiden

en: The time in x.x format (see below)
sv: Tiden i x.x-format (se nedan)

en: The window you opened this Search for doesn't exist anymore.
sv: Fönstret som du öppnade detta sökfönster för finns inte längre.

en: There was an error loading key bindings configuration
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av tangentbindningskonfigurationen

en: There was an error parsing the string
sv: Det uppstod ett fel vid tolkning av strängen

en: These channels will be joined whenever you connect to %s.
sv: Dessa kanaler kommer att du gå in i när du ansluter till %s.

en: Third choice:
sv: Tredje valet:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
sv: Detta kommando ändrar texten i fältet för att komplettera ett inkomplett smeknamn eller kommando. Om Data 1 är satt kommer dubbla tabulatortryck i en sträng att välja det senaste smeknamnet, inte nästa

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
sv: Detta kommando kontrollerar det senast angivna ordet i fältet mot ersättningslistan och ersätter det om det hittar en träff

en: This command moves the current tab family to the left
sv: Detta kommando flyttar den aktuella fliken ett steg till vänster

en: This command moves the current tab family to the right
sv: Detta kommando flyttar den aktuella fliken ett steg till höger

en: This command moves the front tab left by one
sv: Detta kommando flyttar den främsta fliken ett steg till vänster

en: This command moves the front tab right by one
sv: Detta kommando flyttar den främsta fliken ett steg till höger

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
sv: Detta kommando rullar upp och ner i listan med smeknamn. Om Data 1 är satt till någonting rullar det upp, annars rullar det ner

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
sv: Denna server har fortfarande %d kanaler eller dialoger associerade med den. Stänga dem alla?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
sv: Denna signal skickas endast %d argument, $%d är ogiltigt

en: Time Stamps
sv: Tidsstämplar

en: Time stamp format:
sv: Tidsstämplingsformat:

en: Too many recursive usercommands, aborting.
sv: För många rekursiva användarkommandon, avbryter.

en: Top
sv: överst

en: Topic
sv: Ämne

en: Topic Protection
sv: Ämnesskydd

en: Topic for %s is: %s
sv: Ämnet för %s är: %s

en: Track the Away status of users and mark them in a different color
sv: Spårar frånvarostatus för användare och markerar dem i en annan färg

en: Transparency Settings
sv: Inställningar för genomskinlighet

en: Transparent background
sv: Genomskinlig bakgrund

en: Tree
sv: Träd

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sv: Skriv /HELP <kommando> för ytterligare information, eller /HELP -l

en: Type:
sv: Typ:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
sv: UNBAN <mask> [<mask>...], tar bort bannlysning för angivna masker.

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
sv: UNLOAD <namn>, glömmer en insticksmodul eller ett skript

en: URL <url>, opens a URL in your browser
sv: URL <url>, öppnar en URL i din webbläsare

en: URL Grabber...
sv: URL-fångare...

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! infront of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of XChat
sv: URL-hanterare - specialkoder:
    
    %s  =  URL-strängen
    
    Genom att ange ett ! framför kommandot
    indikerar du att kommandot ska skickas
    till ett skal istället för XChat

en: URL Handlers...
sv: URL-hanterare...

en: US Virgin Islands
sv: Jungfruöarna (USA)

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
sv: USELECT [-a] [-s] <smeknamn1> <smeknamn2> etc, färgmärker smeknamn i kanalens användarlista

en: U_serlist Buttons
sv: _Knappar i användarlista

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Unable to set transparent background!
    
    You may be using a non-compliant window
    manager that is not currently supported.
sv: Kan inte ställa in genomskinlig bakgrund!
    
    Du kanske använder en ickekompatibel fönster-
    hanterare som inte stöds för tillfället.

en: Unignore
sv: Ta bort ignorering

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States Medical
sv: Förenta Staterna, medicinskt

en: United States of America
sv: Förenta Staterna

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Command. Try /help
sv: Okänt kommando. Prova /help

en: Unknown action %s in key bindings config file
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
sv: Okänd åtgärd %s i konfigurationsfilen för tangentbindningar
    Inläsningen avbröts, fixa %s/keybindings

en: Unknown arg '%s' ignored.
sv: Ignorerade okända kommandot "%s".

en: Unknown keyname %s in key bindings config file
    Load aborted, please fix %s/keybindings.conf
sv: Okänt tangentnamn %s i konfigurationsfilen för tangentbindningar
    Inläsningen avbröts, fixa %s/keybindings.conf

en: Unmark yourself as away before sending messages
sv: Avmarkerering av din frånvaro innan skickande av meddelanden

en: Unsorted
sv: Osorterad

en: Uploads
sv: Sändningar

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Use Authentication (HTTP or Socks5 only)
sv: Använd autentisering (endast HTTP eller SOCKS5)

en: Use Authentication (MS Proxy, HTTP or Socks5 only)
sv: Använd autentisering (endast MS Proxy, HTTP eller SOCKS5)

en: Use SSL for all the servers on this network
sv: Använd SSL för alla servrar på detta nätverk

en: Use a different config directory
sv: Använd en annan konfigurationskatalog

en: Use global user information
sv: Använd global användarinformation

en: Use proxy for:
sv: Använd proxy för:

en: Use the Text box font and colors
sv: Använd typsnittet och färgerna för textrutor

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  xchat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
sv: Användarkommandon - specialkoder:
    
    %c  =  aktuell kanal
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %m  =  maskininformation
    %n  =  ditt smeknamn
    %t  =  tid/datum
    %v  =  xchat-version
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 till slutet på raden
    &3  =  ord 3 till slutet på raden
    
    Exempel:
    /cmd nisse hej
    
    %2 blir då "nisse"
    &2 blir då "nisse hej".

en: User Commands...
sv: Användarkommandon...

en: User Information
sv: Användarinformation

en: User Limit
sv: Användargräns

en: User List
sv: Användarlista

en: User defined commands:
sv: Användardefinierade kommandon:

en: User limit must be a number!
sv: Användargränsen måste vara en siffra!

en: User list
sv: Användarlista

en: User list sorted by:
sv: Användarlistan sorteras efter:

en: User name and Real name cannot be left blank.
sv: Användarnamn och verkligt namn kan inte lämnas blanka.

en: User:
sv: Användare:

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
sv: Knappar i användarlistan - specialkoder:
    
    %a  =  alla markerade smeknamn
    %c  =  aktuell kanal
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %h  =  markerade smeknamnets värdnamn
    %m  =  datorinformation
    %n  =  ditt smeknamn
    %s  =  markerade smeknamnet
    %t  =  tid/datum

en: Userlist Buttons...
sv: Knappar i användarlista...

en: Userlist Popup...
sv: Popupmeny i användarlista...

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users
sv: Användare

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
sv: VOICE <smeknamn>, ger röststatus till någon (kräver kanaloperatörsstatus)

en: Vatican City State
sv: Vatikanstaten

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
sv: WALLCHAN <meddelande>, skriver meddelandet i alla kanaler

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
sv: WALLCHOP <meddelande>, skickar meddelandet till alla kanaloperatörer på den aktuella kanalen

en: Waiting
sv: Väntar

en: Wallis and Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
sv: Varning: Teckentabellen "%s" är okänd. Ingen konvertering kommer att tillämpas för nätverket %s.

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: What would you like to do next?
sv: Vad vill du göra härnäst?

en: Who it's from
sv: Vem det är från

en: Who set the ban
sv: Vem som gjorde bannlysningen

en: WhoIs
sv: VemÄr

en: Whois on notify
sv: Vemär vid notifiering

en: Windows
sv: Fönster

en: XChat: %u file offers, latest from: %s (%s)
sv: XChat: %u filerbjudanden, senaste från: %s (%s)

en: XChat: %u highlighted messages, latest from: %s (%s)
sv: XChat: %u färgmarkerade meddelanden, senaste från: %s (%s)

en: XChat: %u new public messages.
sv: XChat: %u nya publika meddelanden.

en: XChat: %u private messages, latest from: %s (%s)
sv: XChat: %u privata meddelanden, senaste från: %s (%s)

en: XChat: Ban List (%s)
sv: XChat: Bannlysningslista (%s)

en: XChat: CTCP Replies
sv: XChat: CTCP-svar

en: XChat: Channel List (%s)
sv: XChat: Kanallista (%s)

en: XChat: Connected to %u networks and %u channels
sv: XChat: Ansluten till %u nätverk och %u kanaler

en: XChat: Connection Complete
sv: XChat: Anslutningen klar

en: XChat: DCC Chat List
sv: XChat: DCC Chat-lista

en: XChat: Dialog buttons
sv: XChat: Dialogknappar

en: XChat: Edit %s
sv: XChat: Redigera %s

en: XChat: Favorite Channels (Auto-Join List)
sv: XChat: Favoritkanaler (gå automatiskt in i)

en: XChat: File offer from: %s (%s)
sv: XChat: Filerbjudande från: %s (%s)

en: XChat: Friends List
sv: XChat: Vännerlista

en: XChat: Highlighted message from: %s (%s)
sv: XChat: Färgmarkerat meddelande från: %s (%s)

en: XChat: Ignore list
sv: XChat: Ignoreringslista

en: XChat: Keyboard Shortcuts
sv: XChat: Tangentbordsgenvägar

en: XChat: Network List
sv: XChat: Nätverkslista

en: XChat: New public message from: %s (%s)
sv: XChat: Nytt publikt meddelande från: %s (%s)

en: XChat: Plugins and Scripts
sv: XChat: Insticksmoduler och skript

en: XChat: Preferences
sv: XChat: Inställningar

en: XChat: Private message from: %s (%s)
sv: XChat: Privat meddelande från: %s (%s)

en: XChat: Rawlog (%s)
sv: XChat: Rålogg (%s)

en: XChat: Replace
sv: XChat: Ersätt

en: XChat: Search
sv: XChat: Sök

en: XChat: URL Grabber
sv: XChat: URL-fångare

en: XChat: URL Handlers
sv: XChat: URL-hanterare

en: XChat: Uploads and Downloads
sv: XChat: Sändningar och hämtningar

en: XChat: User Defined Commands
sv: XChat: Användardefinierade kommandon

en: XChat: User menu
sv: XChat: Användarmeny

en: XChat: Userlist Popup menu
sv: XChat: Popupmeny i användarlista

en: XChat: Userlist buttons
sv: XChat: Knappar i användarlista

en: YES
sv: JA

en: Yemen
sv: Jemen

en: Yes
sv: Ja

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
sv: Du CTCP-översvämmas från %s, ignorerar %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
sv: Du MSG-översvämmas från %s, ställer in gui_auto_open_dialog till AV.

en: You are connected to %i IRC networks.
sv: Du är ansluten till %i IRC-nätverk.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
sv: Du kan endast öppna bannlysningslistan inne i kanalfliken.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
sv: Du kan inte placera trädet på övre eller undre delen!
    Ändra till <b>Flikar</b>-layouten i <b>Visa</b>-menyn först.

en: You must select some bans.
sv: Du måste välja några bannlysningar.

en: Your Address
sv: Din adress

en: Your Details
sv: Dina detaljer

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Z-A
sv: Ö-A

en: Z-A, Ops last
sv: Ö-A, operatörer sist

en: _About
sv: _Om

en: _Add to Favorites
sv: _Lägg till i favoriter

en: _Add to Friends List
sv: _Lägg till i vännerlista

en: _Always show this dialog after connecting.
sv: _Visa alltid denna dialog efter anslutning.

en: _Attach
sv: Fä_st

en: _Automatic
sv: _Automatisk

en: _Away
sv: _Borta

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Blink on
sv: _Blinka vid

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Change status
sv: _Ändra status

en: _Channel Switcher
sv: _Kanalväxlare

en: _Close
sv: S_täng

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy Channel Name
sv: _Kopiera kanalnamn

en: _Detach
sv: _Frigör

en: _Disconnect
sv: Koppla _från

en: _Download List
sv: _Hämta lista

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _External program
sv: _Externt program

en: _Extra Alerts
sv: Ytterligare _larm

en: _Favorite channels:
sv: _Favoritkanaler:

en: _Find
sv: _Sök

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Hide Join/Part Messages
sv: _Dölj meddelanden om ingång/utgång

en: _Join Channel
sv: _Gå in i kanalen

en: _Join this channel:
sv: _Gå in i denna kanal:

en: _Load Plugin or Script...
sv: _Läs in insticksmodul eller skript...

en: _Load...
sv: _Läs in...

en: _Log to Disk
sv: _Logga till disk

en: _Match case
sv: _Matcha skiftläge

en: _Menu Bar
sv: _Menyrad

en: _Minimize to Tray
sv: _Minimera till aktivitetsfält

en: _Network Meters
sv: _Nätverksmätare

en: _New
sv: _Ny

en: _Nick name:
sv: _Smeknamn:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
sv: _Ingenting, jag går in i en kanal senare.

en: _Open Dialog Window
sv: _Öppna dialogfönster

en: _Play
sv: _Spela upp

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Reconnect
sv: Återa_nslut

en: _Reload Scrollback
sv: _Läs om historik

en: _Remove from Favorites
sv: _Ta bort från favoriter

en: _Restore
sv: _Återställ

en: _Search
sv: _Sök

en: _Send a File
sv: _Skicka en fil

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Sort
sv: _Sortera

en: _Tabs
sv: _Flikar

en: _Topic Bar
sv: Ämn_esrad

en: _UnLoad
sv: _Glöm

en: _User Info (WhoIs)
sv: An_vändarinfo (Whois)

en: _User List
sv: An_vändarlista

en: _User name:
sv: An_vändarnamn:

en: _Usermenu
sv: A_nvändarmeny

en: _View
sv: _Visa

en: _Window
sv: _Fönster

en: bye
sv: hejdå

en: channels with
sv: kanaler med

en: letters.
sv: bokstäver.

en: level
sv: nivå

en: mIRC colors:
sv: mIRC-färger:

en: plugin for remote access using DBUS
sv: insticksmodul för fjärråtkomst via DBUS

en: remote access
sv: fjärråtkomst

en: to
sv: till

en: users.
sv: användare.
